Council and Committees

The Council

International Labour Rights Committee

Constitution and Policy Committee

Donations Committee

Student Sponsorship Committee

Representatives to the National Labour Rights Committee 

Ombudsperson Coordinator

Disability, Chronic Conditions and Accessibility Committee  

Black, Indigenous, Persons of Colour (BIPOC) Committee

Agenda Planning Committee


2022 - 2024 Council

Executive Committee

PresidentNicole Butt

Past President - Sibel Ataogul

Treasurer - Colin Gusikoski

National Vice-President of Information - Rosannie Filato

National Vice-President of Equity and Anti-Oppression - Sevda Mansour

 

Regional Vice-President - BC - Hasan Alam

Regional Vice-President - BC - Dawid Cieloszczyk

Regional Vice-President - ABKelly Kwok

Regional Vice-President - AB - Natalia Makuch

Regional Vice-President - SK - Greg Fingas

Regional Vice-President - MBClair Cerilli

Regional Vice-President - MB - Jeff Smorang

Regional Vice-President - ONNicholas Baxter

Regional Vice-President - ON - Saranjit Cheema

Regional Vice-President - QCGuilherme da Silva

Regional Vice-President - NBSamuel LeBlanc

Regional Vice-President - NSJason Edwards

Regional Vice-President - NL - James Farrell

Regional Vice-President - NL - Christina Kennedy

Regional Vice-President - NWT - Austin Marshall

Vice-President At-Large - Adrienne Lei

Vice-President At-Large - Simran Prihar

Vice-President At-Large - Sonya Sabet-Rasekh

 


2022 - 2024 Committees

International Labour Rights Committee

Marie-Claude St-Amant, Co-Chair

Mario Torres, Co-Chair

Simon Archer

Meg Atkinson

Pierre-Alexandre Clermont

Guilherme Da Silva

Sandra Guéric

Lori Harreman

Shaheen Hirani

Jorge Hurtado

Hajer Labidi

Sachia Longo

Holly McEwan

Jenna Meguid

Claude Melançon  

Nicole Paroyan

Susan Philpott 

Kundera Provost Yombo

Mark Rowlinson

Rachel Roy

Andrea Sobko

Sébastien Spano

Aleisha Stevens

Mary Thibodeau

Claudia Vicencio


Constitution and Policy Committee

Wassim Garzouzi, Chair

Billeh Hamud

Nicole Butt


Donations Committee

Colin Gusikoski, Chair

Eric Hoibak

Mireille Giroux

Sachia Longo

Lori Harreman


Student Sponsorship Committee

Jodie Gauthier, Chair

Colin Gusikoski

Karlan Modeste

Natalia Makuch

Crystal Norbeck

Sachia Longo

Mireille Giroux

Mae Jane Nam

Erin Sandberg


Representatives to the National Labour Rights Committee

Sibel Ataogul, Chair

Sylvain Beauchamp 

Fathima Cader

Susan Coen

Peter Engelmann

Tony Glavin

Adrienne Lei

Kristan McLeod

Adeel Mulla

Tamara Ramusovic

Natasha Udell


Ombudsperson Coordinator

Patricia Harewood


Disability, Chronic Conditions and Accessibility Committee  

Morgan Rowe, Coordinator

Julia Williams, Coordinator


Black, Indigenous, Persons of Colour (BIPOC) Committee

Matthew Yun, Coordinator


Agenda Planning Committee

Amy Kishek

Immanuel Lanzaderas

Morgan Rowe

Patricia Harewood

Meg Atkinson 

Erin Moores 

Greg Fingas

Robyn Trask 

Padraigin Murphy